Szkoła Współpracy
1 procent
Mamy tytuł szkoły humanitarnej
Filmoteka Szkolna

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące
im. Ks. Augusta Czartoryskiego

Salezjańskie Gimnazjum
im. Św. Jana Bosko

Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
im. Św. Dominika Savio

ul. Kościuszki 27
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: (25) 758-28-14

fax.: (25) 758-68-18

szkoly@salezjanieminsk.pl

Konto liceum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
04 1240 2702 1111 0010 2611 3149

Konto gimnazjum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
34 1240 2702 1111 0010 3455 1803

Konto szkoły podstawowej:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
85 1240 2702 1111 0010 2611 6153

Don Bosco

Twierdzenie Pitagorasa(?)

Piątek, 18 stycznia 2013 r.
Odkrycie związku między przeciwprostokątną i przyprostokątnymi trójkąta prostokątnego jest jednym z najważniejszych odkryć naukowych ludzkości, prowadzącym do nieoczekiwanych konsekwencji tak w geometrii, jak i w teorii liczb. Twierdzenie opisujące ten związek nosi nazwisko Pitagorasa, jednej z najbardziej intrygujących i zaskakujących postaci w historii nauki, przywódcy i inspiratora mistycznego kręgu łączącego religię z matematyką.
Pitagoras z Samos (572-497 p.n.e) grecki matematyk, filozof i twórca szkoły pitagorejczyków. Wszyscy znamy ze szkoły gimnazjalnej twierdzenie nazwane jego imieniem. Ale czy należało do niego i kim tak naprawdę był?

Twierdzenie Pitagorasa

Jeżeli ktoś nie pamięta to przypomnimy, że: "suma kwadratów przyprostokątnych w trójkącie prostokątnym jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej".
Twierdzenie Pitagorasa
a2+b2=c2
Pojawia się ,czy to wieczne twierdzenie należało do Pitagorasa? Dziś historycy są prawie pewni, że stworzył je ktoś inny (zapewne należący do szkoły pitagorejskiej) i aby zdobyć poparcie, nazwał je imieniem mistrza. Co więcej, znaleziono tablicę babilońską z 1500r. p.n.e, na której widnieją trójki pitagorejskie (liczby całkowite spełniające powyższe równanie).

Dowód :
graficzny dowód Twierdzenia Pitagorasa

Błędne twierdzenie przypłacone życiem

Kiedyś w szkole pitagorejskiej stwierdzono (bez możliwości zaprzeczenia), że nie istnieją liczby niewspółmierne (niewymierne) czyli takie, których nie da się zapisać w postaci ilorazu dwóch liczb całkowitych. I pojawił się pitagorejczyk Hippazos z Metapontu, który korzystając z twierdzenia Pitagorasa, obliczył przekątną kwadratu o boku 1. Wynik to pierwiastek z dwóch czyli liczba niewymierna. Hippazos opublikował to i ... co się z nim dalej stało? Są trzy wersje:
  • łagodna - mówiąca o wydaleniu z grona pitagorejczyków,
  • bardziej drastyczna czyli zadźganie go nożem przez innych "wyznawców liczb",
  • najgorsza - mówiąca o utopieniu w specyficzny sposób...

Śmierć zgodna z ideą

Pitagoras wśród swoich zasad stwierdził, że bób jest rośliną boską i nie wolno jej niszczyć. Wg legendy za jego domem znajdowało się ogromne pole tej rośliny. Władza grecka stwierdziła, że Pitagoras ma za sobą zbyt wielu ludzi i mógłby obalić władzę. Dlatego pewnej nocy podpalono jego dom. Udało mu się uciec tyłem, lecz zauważono to i zabójcy biegli za nim. Dobiegając do pola, zatrzymał się, by nie zdeptać bobu i nie chciał biec dalej. Zabójcy dobiegli do niego, dźgnęli go nożem i zostawili.

Zapraszamy na zajęcia kółka matematycznego (trwające od drugiego semestru).
Zgłoszenia do pani Janiny Kożuchowskiej.

Mateusz B.