Szkoła Współpracy
1 procent
Mamy tytuł szkoły humanitarnej
Filmoteka Szkolna

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące
im. Ks. Augusta Czartoryskiego

Salezjańskie Gimnazjum
im. Św. Jana Bosko

Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
im. Św. Dominika Savio

ul. Kościuszki 27
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: (25) 758-28-14

fax.: (25) 758-68-18

szkoly@salezjanieminsk.pl

Konto liceum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
04 1240 2702 1111 0010 2611 3149

Konto gimnazjum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
34 1240 2702 1111 0010 3455 1803

Konto szkoły podstawowej:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
85 1240 2702 1111 0010 2611 6153

Don Bosco

Pogoń za modą, czyli „Noskawery”

Piątek, 25 września 2015 r.

            W czwartek 17 września uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej  uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Na  początku pisarz zadał dzieciom pytanie: "Jaki ich zdaniem był pierwszy zawód, który wykonywał, zanim zajął się pisaniem książek"?

Padało wiele odpowiedzi.  Uczniowie zgadywali, że ze względu na swój wzrost, mógł być np. ochroniarzem lub koszykarzem.  Okazało się jednak, że był "najstraszniejszym" i najbardziej wymagającym nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum. Przedstawił się dzieciom również jako autor, powieści, opowiadań i wierszy, a także tłumacz literatury anglojęzycznej i współautor wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich.

            Na spotkanie przyjechał z ogromną, ciężką torbą, w której znajdowały się liczne „skarby”. Jakie było zdziwienie, gdy nagle wyjął z niej miniaturowe porcelanowe filiżanki i proponując „kawę” lub „herbatę”, zaprosił do dyskusji o swoich książkach.  Nie zabrakło ochotników, którzy chcieli „wypić” z pisarzem filiżaneczkę aromatycznego płynu i podyskutować o książkach. Wybranką do rozmowy została Zosia Płochocka - uczennica naszej szkoły. Tematem  dyskusji była najnowsza książka pod tytułem Noskawery. W trakcie opowiadania historii o noskawerze, czyli kapturku ochronnym na nos, pisarz dodatkowo rapował „Patrzcie na frajera! Nie ma noskawera!” oraz używał gadżetów. Z przymrużeniem oka opowiadał o modzie i o świecie reklamy pełnym złudzeń. W rozmowie, Zosia  nie uległa pogoni za nowinkami modowymi i nie ma noskawera! Tak trzymaj Zosiu!

            Pisarz swoim humorystycznym podejściem do dzieci zjednał sobie młodych czytelników, wprowadzając ich jednocześnie w świat barwnej twórczości. Do jego najbardziej znanych utworów można zaliczyć takie powieści i opowiadania, jak: Co tam u Ciumków?Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Kiedy chodziłem z Julką Maj, Tajemnica człowieka z blizną, Warszawa. Spacery z Ciumkami, Pieniądze albo kasa.

            Na zakończenie każdy mógł otrzymać autograf autora. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń, które długo pozostaną w ich pamięci.

 

M.Chrobot