Salezjańskie Liceum i Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim
Archiwum aktualności
Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące
im. Ks. Augusta Czartoryskiego
i Salezjańskie Gimnazjum
im. Św. Jana Bosko

ul. Kościuszki 27
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: (25) 758-28-14

fax.: (25) 758-68-18

szkoly@salezjanieminsk.pl


październik 2009 (znalezionych aktualności: 42)

Śladami ,,Kamieni na szaniec”

Dnia 29 października 2009 r, klasy druga i trzecia gimnazjum wybrały się na wycieczkę śladami bohaterów ,,Kamieni na szaniec’’

Szkolne wypominki

Przez cały listopad modlimy się na porannym słówku za wszystkich bliskich zmarłych.Polecamy ich Dobremu Bogu w szkolnych wypominkach.

Listopad - miesiącem troski i wdzięczności naszym bliskim, ale już nieobecnym

W tym szczególnym miesiącu chcemy pamiętać w modlitwie o zmarłych, bliskich nam i tych, którym winniśmy naszą modlitwę.

SMS ?... a może pocztówka ?

Jak co roku, w czwarty poniedziałek października (26.10) w szkolnej bibliotece obchodzono Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.

TRAMP 2009

Marylka Szopa z klasy II G zajęła III miejsce w kategorii gimnazja w Mińskich Spotkaniach z Piosenką Turystyczną TRAMP 2009. Gratulujemy!

UWAGA KLASA I GIMNAZJUM!!!

Zajęcia z reedukacji z elementami efektywnych technik uczenia się - wtorek godz. 14:30

Lekcja niemieckiego - Wir feiern OKTOBERFEST !

Oktoberfest to festiwal piwa i jednocześnie największe święto ludowe na świecie, które co roku odbywa się na przełomie września i października w Niemczech, w Monachium.

Konkurs Piosenki Turystycznej

Nasze szkoły reprezentować będą: Marylka Szopa i Diana Wantruch z gimnazjum oraz Michał Rokicki i Mateusz Stańczak z liceum. Życzymy powodzenia!!!

Gimnazjaliści na spotkaniu z pisarzem

W dość pochmurny dzień 21 października 2009 roku, parę minut po 14 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim rozpoczęło się spotkanie z dziennikarzem radiowym i prasowym, autorem takich bestsellerów jak ; ‘’Lolek’’, ‘’Wujek Karol’’, ‘’Habemus Papam’’, "Cuda Jana Pawła II’’ i innych.

PIERWSZAKI IDĄ DO KINA

Uczniowie klasy I szkoły podstawowej obejrzą dziś w kinie "Światowid" baśń muzyczną "Na skraju polany". Wyjście ze szkoły o godz. 8.30, powrót ok.11.00. Życzymy miłych wrażeń.

" F.CHOPIN W OCZACH DZIECI"

W Ponadregionalnym Konkursie Plastycznym z okazji 200 rocznicy urodzin F.Chopina wzięła udział Karolina Lucka - uczennica I klasy szkoły podstawowej. Ogłoszenie wyników w listopadzie. Trzymamy kciuki!!!.

PASOWANIE PIERWSZAKÓW

Dziecko, przychodząc po raz pierwszy do szkoły, czeka z niecierpliwością, kiedy stanie się uczniem pierwszej klasy. Od pierwszego września nasi milusińscy tworzą, wraz z gimnazjum i liceum, wielką szkolną rodzinę.

UWAGA MATURZYŚCI!!!

Na stronach internetowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie www.oke.waw.pl i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl można znaleźć: informatory do egzaminu maturalnego, aneksy do informatorów o egzaminie maturalnym od 2010 roku, standardy wymagań egzaminacyjnych, procedury, arkusze z egzaminów maturalnych, biuletyny maturalne, rady dla maturzystów. Zachęcamy do korzystania z tych informacji!!!

Ks. Jerzy Popiełuszko - 25. rocznica śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan "Solidarności", męczennik za wiarę. W 1984 r. został porwany przez oficerów komunistycznej SB i brutalnie zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły. Wszyscy skazani zabójcy wyszli z więzienia przed upływem kary. W Watykanie kończy się jego proces beatyfikacyjny.

Wojewódzki Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych

Dnia 17 października 2009r w Szkole Podstawowej Nr.2 w Mińsku Mazowieckim odbył się Wojewódzki Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych. Uczestniczyli w nim uczniowie z Mińska Maz. i nie tylko, pokazując zarówno nowe techniki tańca, jak i wspaniałe choreografie. Naszą szkołę miały reprezentować dwie uczennice klasy I gimnazjum: Agata Domagalska i Maria Wróblewska w tańcu nowoczesnym "Black&White". Niestety, choroba wygrała z naszymi tancerkami w tym roku,ale może za rok nam sie uda. Trzymamy kciuki!

SKS AEROBIK & TANIEC

Zapraszam wszystkie chętne osoby na zajęcia SKS z aerobicu i tańca. Spotykamy sie w czwartki godz. 15.20-16.55. Ćwiczenia przy muzyce dają nam nie tylko wielką radośc, ale i satysfakcję z nauczonych kroków.

Druga Papieska Gala w Mińsku Mazowieckim

Po raz drugi MDK w Mińsku Mazowieckim gościł wszystkich tych, których połączyła pamięć o wielkim wydarzeniu z 16 października 1978 roku – wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

„Ojcze Święty, choć Cię nie ma wśród nas, przez okno z nieba błogosław nam…”

Tą śląską pieśnią napisaną w hołdzie Janowi Pawłowi II rozpoczęliśmy w czwartkowy wieczór (15.10) szkolne spotkanie modlitewne. W tym roku w przeddzień ważnej daty – 31 rocznicy wyboru naszego Rodaka na Stolicę Piotrową. Klasa II gimnazjum wraz z wychowawcą i współwychowawcą prowadziła w swej sali lekcyjnej (2 w bud. A) różaniec.

CECYLIADA 2009


Zapraszamy 20 listopada o godz.16.00 wszystkich uzdolnionych muzycznie i lubiących śpiewać gimnazjalistów i licealistów do udziału w CECYLIADZIE – przeglądzie muzycznym, który w tym roku będzie odbywał się pod hasłem: „
Lata 20, lata .30”.

 

Rozpoczyna się Tydzień Misyjny

83. Światowy Dzień Misyjny obchodzony w całym Kościele 18 października tradycyjnie rozpoczyna w Polsce Tydzień Misyjny.

To święto dojrzałości wiary i solidarności ofiary, aby do wszystkich ludzi mogła dotrzeć prawda o Chrystusie. Obchodzony każdego roku Światowy Dzień Misyjny (zwany w Polsce Niedzielą Misyjną) jest wezwaniem do udzielenia misjonarzom różnorodnego wsparcia, ale przede wszystkim do wytrwałej modlitwy w intencji misji. Światowy Dzień Misyjny rozpoczyna w Polsce Tydzień Misyjny, inspirowany nauczaniem papieskim i nawiązujący do obecnego roku duszpasterskiego. Będzie mu towarzyszyć hasło „Aby mieli życie”. - Ogarnijmy wysiłki misjonarzy modlitwą, zwłaszcza różańcową, oraz wspierajmy konkretne dzieła, które służą ewangelizacji świata.

TURNIEJ O KREMÓWKĘ

W ramach IX Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem Papież Wolności", 16 października tego roku odbył się w naszej szkole Integracyjny Turniej Piłki Nożnej o Kremówkę.

W DNIU NAUCZYCIELA NAGRODY DOSTALI...UCZNIOWIE

Zakończył się trwający przez cały wrzesień szkolny konkurs historyczny pod hasłem” II wojna zaczęła się w Polsce...”.

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Eko-Planeta"

W poniedziałek 19.10.2009r.upływa ostateczny termin zgłoszenia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Eko-Planeta".Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjum i liceum.Polega na wykonaniu pracy pisemnej lub albumowej na temat:"Rośliny wokół nas - piękne i pożyteczne". Zgłoszenia u p.Joli Miąsek (niestety z zawrotna sumą 7 zł.)

SZKOLNY RÓŻANIEC

Tradycyjnie 16 października obchodzimy Dzień Papieski.W przeddzień, czyli 15 X o godzinie 18.00 będziemy rozważać tajemnice Różańca św. Klasa IIag serdecznie zaprasza na wspólny różaniec z okazji wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Razem będziemy modlić się o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Serdecznie Zapraszamy uczniów i rodziców naszej szkoły - budynek A, sala nr 2! A w piątek - 16 X będziemy sprzedawać "papieskie kremówki". Cały dochód przeznaczymy na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Nagrody dla Koła Biologicznego

Uczniowie klasy IIIG: M.Grzegorek, A.Dróżdż, W.Kowalczyk, A.Kamiński, M.Wiktorowicz, J.Włodarczyk, P.Jurczyk - członkowie koła biologicznego zostali szczególnie wyróznieni.Otrzymali POCHWAŁY ks.Dyrektora ogłoszone na forum szkoły w dniu 14 X 2009.W ten sposób nagrodzono ich zaangażowanie w realizację projektu "Wespół w zespół - czyli zróbmy to razem".Koło biologiczne prowadzone przez p.Jolę Miąsek wygrało konkurs dla mazowieckich gimnazjów i zdobyło dla szkoły cenną nagrodę - tablicę interaktywną.GRATULUJEMY!!!!

Wojewódzki Konkurs Recytatorski

W VII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej "Usłysz Panie moje słowa" - dla uczczenia Pontyfikatu Jana Pawła II wezmą udział uczniowie klasy I liceum: Aleksander Dembowski i Dominik Gaładyk. Życzymy powodzenia.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października jest tym dniem w roku, kiedy głębiej zastanawiamy się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Wszyscy zgodnie dochodzimy do wniosku, że jest to nie lada wysiłek. Uczniowie bowiem bardziej pamiętają o swoich prawach niż o obowiązkach. A właściwą równowagę między nimi należy zachować. Rolą nauczyciela jest ciągłe szukanie tego złotego środka.

SUKCES ALEKSANDRA DEMBOWSKIEGO

Aleksander Dembowski z kl. I liceum zajął I miejsce w finale VIII Konkursu Recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej.
GRATULUJEMY!!!

9 października - wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa

Wincenty urodził się w Karwowie pod Opatowem około roku 1160. Studiował w Paryżu i w Bolonii. Został kapłanem diecezji krakowskiej, a z czasem prepozytem kolegiaty sandomierskiej i biskupem krakowskim. Po dziesięciu latach rządów zrzekł się biskupstwa i wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie, gdzie zmarł 8 marca 1223 roku. Był pierwszym Polakiem, który opisał dzieje narodu w "Kronice polskiej".

POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

1 października 2009 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Biegach Przełajowych.

WYJAZD NA BASEN DO JÓZEFOWA

23 LISTOPADA PLANOWANY JEST WYJAZD NA BASEN

Konkurs Recytatorski

w Konkursie Recytatorskim im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskij wezmą udział uczniowie wszystkich naszych szkół. Eliminacje miejskie już w środę od godz.9.00 w MDK. Trzymamy kciuki!!!

5 października - wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, Apostołki Bożego Miłosierdzia

Przeczytaj wywiad z panią Barbarą Dąbrowską. Pani Barbara jest krewną błogosławionej siostry Faustyny – patronki Łodzi. Zgodziła się przytoczyć wspomnienia jej matki, stryjecznej siostry świętej Faustyny.

7 października - wspomnienie Matki Bożej Różańcowej

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej to wyraz wdzięczności ze strony Kościoła dla Najświętszej Bożej Rodzicielki za opiekę nad nim za pośrednictwem modlitwy różańcowej. Rozmyślanie tajemnic zbawienia powinno prowadzić do naśladowania Maryi i Jezusa w życiu codziennym. Nasze modlitwy są także pokorną prośbą o uczestnictwo w rozważnych tajemnicach. W modlitwach liturgicznych wspominany mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, czyli tajemnice rozważane także w modlitwie różańcowej. Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej staje się okazją do odnowienia i pogłębienia modlitwy różańcowej. Z pewnością nie jest to łatwa modlitwa, zwłaszcza dla współczesnego człowieka, ciągle zabieganego i niespokojnego. Jednak modlitwa ta wydaje się być skutecznym środkiem ratowania współczesnego świata i człowieka. Historia uczy, że wielokrotnie różaniec okazał się wielką pomocą w różnych niebezpieczeństwach.

Wygraliśmy konkurs "Wespół w zespół - czyli zróbmy to razem" !!!

3 października 2009r. to wielki dzień dla naszego Gimnazjum!
Koło biologiczne reprezentowane przez klasę III AG, zajęło I miejsce w konkursie objętym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Oprócz wielkiego uznania otrzymaliśmy super nagrodę TABLICĘ MULTIMEDIALNĄ !!!
Organizatorzy przywiozą ją, zamontują i wyszkolą nauczycieli oraz uczniów, aby mogli z niej korzystać.
Gratulacje dla Salezjanskiego Zespołu!

I Inspektorialny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Salezjańskich

Trójka naszych uczniów: Michał Przybysz (III ag), Mateusz Sikorski (IA LO), Łukasz Witowski (IA LO) wzięła udział w I Inspektorialnym Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Salezjańskich. Zajęliśmy III miejsce w klasyfikacji drużynowej liceum i IV miejsce w klasyfikacji drużynowej gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Świętych Aniołów Stróżów

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

Chociaż może ta modlitwa kojarzy się z dzieciństwem i dziećmi, przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary.

Konkursy przedmiotowe

Jak co roku uczniowie są zaproszeniu do brania udziału w różnorodnych konkursach przedmiotowych.
Więcej informacji na ich temat można uzyskać na stronach Kuratorium Oświaty w Warszawie. Zobacz terminarz konkursach przedmiotowych dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2009/2010.

Szkolny Różaniec

Zapraszamy na każdej długiej przerwie na modlitwę do szkolnej kaplicy.Odmawiamy dziesiątek różańca w intencji Kościoła, ojczyzny i własnej.

Październik - miesiącem różańca

Jan Paweł II tak nauczał: "Rozważając bowiem tajemnice różańcowe patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma. Przeżywamy je tak jak ona w swym sercu matczynym je przeżywała. Ona zawsze u boku syna jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw". A czym dla mnie jest różaniec? z pozoru to zwykła modlitwa. Modlitwa długa i nużąca. Tak jednak nie jest! Różaniec to nie jest zwykła modlitwa

- to sposób na życie!

Zmarła Mama p. P. Bartosiaka

Zmarła pani Henryka - mama pana Piotra Bartosiaka. Polecajmy Zmarłą Bogu, otoczmy modlitewnym wsparciem pana Piotra oraz jego rodzinę. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 6 października o godz. 11.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach. A w naszej wspólnocie msza w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w poniedziałek 5 października o godz.7.15 w kaplicy.